DOROTY AUGUSTYNIAK

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Profesor Dariusz Doliński dla PSYCHOSTAN

Wybuchanie złością kojarzy nam się z reakcją wobec tych, których nie lubimy. Jest jednak zupełnie inaczej: złościmy się najczęściej na tych,których kochamy – na dzieci, rodziców, współmałżonków. Powiedzcie o tym swoim bliskim, niech nie sądzą, że wybuchy złości (które są częstsze w czasie pandemii, bo częściej jesteśmy z bliskimi) to akty wrogości skierowane na nich. A jeśli częstsza ekspresja złości w czasie pandemii to coś normalnego, nauczmy się wszyscy za te wybuchy szybko przepraszać i szybko je wybaczać.

Dariusz Doliński

Prof. Dariusz Doliński – jeden z najbardziej cenionych psychologów społecznych w Polsce. Zajmuje się psychologią zachowań społecznych, psychologią emocji i motywacji. Jest autorem licznych projektów naukowych, badań eksperymentalnych i teorii z zakresu psychologii społecznej. Redaktor naczelny „Polish Psychological Bulletin”. Autor i współautor okołu dwustu publikacji m.in. „Psychologia wpływu społecznego” (2000), „Psychologiczne mechanizmy reklamy” (2003), „Manipulacja” (2009) oraz „Techniques of social influence: The psychology of gaining compliance” (2016). Jest członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Nauk, członkiem Komitetu Psychologii PAN oraz prezesem Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej. Wielki mój autorytet.

KOMENTARZE

Skomentuj:

* Pola obowiązkowe

  1. Myślę, że złość ma za zadanie pokazać nam, że są jakieś potrzeby, które nie są zaspokojone lub, że musimy siebie przed czymś bronić. W tym trudnym czasie, jakim jest pandemia, wszyscy znaleźliśmy się w sytuacjach, które nie do końca są dla nas komfortowe i złość pojawia się w naszych życiach częściej. Zdecydowanie zgodzę się z Prof. Dolińskim, że podstawa relacji to rozmowa, a kiedy granice zostaną przekroczone powinniśmy przepraszać.

    Odpowiedz
    • To prawda, każda zmiana to stres, który może objawiać się złością. Czy możemy temu zaradzić? Możemy uczyć się nowych umiejętności np. radzenie sobie z emocjami, relacji społecznych. Znaleźć dla siebie swój własny sposób relaksacji duszy i ciała.

      Odpowiedz